Studnia głębinowa – czy potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę?

Studnia głębinowa – czy potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę?

Budową studni najczęściej interesujemy się wówczas, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej. Będąc właścicielem własnego ujęcia wody, można wykorzystywać ją do prac domowych czy podlewania ogrodu – a po odpowiednim uzdatnieniu – również do celów spożywczych. Posiadanie na działce studni to też sposób na zmniejszenie rachunków za wodę.

Czy na indywidualne ujęcie wody w postaci studni musimy uzyskać pozwolenie? Kiedy wiercenie studni wiąże się z dodatkowymi formalnościami? Sprawdź!

Studnia głębinowa – kiedy uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego nie będzie potrzebne?

Właściciel gruntu ma prawo do korzystania z wód głębinowych, które zlokalizowane są w obrębie jego działki. Pisząc o budowie studni, warto zaznaczyć, że wyróżnić możemy kilka rodzajów takiego ujęcia: studnie kopane, głębinowe i wąskorurowe (abisynki). Studnie głębinowe najczęściej sięgają do głębszych warstw wodonośnych.

W przypadku studni, która nie przekracza ustalonej przepisami prawa głębokości oraz określonego poboru wody, a do tego ma powstać tylko w celu zaspokojenia potrzeb indywidualnych, inwestor jest wyłączony z obowiązku uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego. Ponadto zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia nie wymaga obudowa ujęć wód podziemnych.

Natomiast wtedy, gdy studnia głębinowa ma głębokość większą niż 30 metrów, a pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych przekroczy średniorocznie 5 m³ na dobę, będziemy potrzebowali odpowiedniego pozwolenia wodnoprawnego. Mówi o tym artykuł 395 Prawa wodnego, a dokładnie punkt 5 i 7.

Usytuowanie studni głębinowej na działce a przepisy prawne

baner-1

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w rozdziale 6 znajdziemy informacje na temat usytuowania studni, w tym studni kopanej, wierconej oraz zbiorników na nieczystości ciekłe.

Studnia, która ma za zadanie dostarczać wodę zdatną do spożycia, musi być zlokalizowana w odpowiedniej odległości. Odległość studni od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 5 m, a od osi rowu przydrożnego nie mniej niż 7,5 m oraz:

  • 15 metrów od budynków inwentarskich, silosów z nimi związanych, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostów itp.
  • 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji, czyli drenażu rozsączającego uprzednio oczyszczane biologicznie ścieki do gruntu (więcej na ten temat znajdziemy też w przepisach dotyczących ochrony wód).
  • 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych i najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków i granicy pola filtracyjnego.

Ponadto dopuszczalne jest również wywiercenie studni wspólnej na granicy dwóch działek, jednak tylko wówczas, gdy zostaną zachowane powyżej przedstawione odległości. Przepisy te powstały w celu zabezpieczenia wód gruntowych przed substancjami, które mogłyby ją zanieczyścić lub skazić.

Budowa studni głębinowej a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim przystąpimy do budowy studni głębinowej, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może okazać się, że istnieją pewne przeciwności, które zabronią nam zlokalizować studnię na wybranym obszarze.

Niemniej, pamiętajmy też, że ustalenia w miejscowym planie na temat zaopatrywania działki w wodę z sieci wodociągowej nie powinny utożsamiać się z zakazem budowy studni. Nawet jeśli taki zakaz byłby obecny w planie, nie obejmuje on studni, które służą do poboru wody z ujęć sięgających maksymalnie do 30 m głębokości, gdzie ilość pobieranej wody na dobę nie przekracza 5 m³.

Studnia głębinowa – pozwolenie lub zgłoszenie wodnoprawne

Kiedy budowa studni wymaga konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Pozwolenia wodnoprawnego na budowę studni i zgłoszenia wodnoprawnego potrzebujemy w przypadku, gdy studnia głębinowa przekracza 30 m głębokości, a średnioroczny pobór wody będzie większy niż 5 m³ na dobę.

Zgłoszenie wodnoprawne powinno zostać złożone do nadzoru wodnego zlokalizowanego najbliżej miejsca planowanych prac. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wymaga z kolei sporządzenia odpowiedniego wniosku. Wydaniem pozwoleń wodnoprawnych zajmują się odpowiedzialne za gospodarowanie zasobami wodnymi Wody Polskie. Wniosek o wydanie pozwolenia na studnię głębinową należy kierować – w zależności od zakresu pozwolenia – do dyrektora zarządu zlewni Wód Polskich lub dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich. Oprócz wniosku potrzebne będą również inne dokumenty, m.in. operat wodnoprawny i opis zamierzonej działalności, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzja o warunkach zabudowy), wypis z rejestru gruntów oraz dokumentacja hydrogeologiczna (jeżeli jest wymagana).

wiercenie studni, w tle nowo wybudowany dom mieszkalny

Jeżeli wszystkie dokumenty spełnią określone wymagania formalne, PGW Wody Polskie wyda nam odpowiednie pozwolenie wodnoprawne w formie decyzji. Pamiętajmy, że brak wymaganego pozwolenia wodnoprawnego tam, gdzie jest to konieczne, może wiązać się z karą za dokonywanie poboru wody.

W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy pozwolenie wodnoprawne na budowę studni głębinowej na naszej działce jest wymagane, najbezpieczniej będzie zwrócić się z pytaniem do nadzoru wodnego lub skonsultować się z najbliższym urzędem gminy.

Prawo geologiczne i górnicze a własne ujęcie wody

Jeżeli studnie wiercone są bez konieczności posiadania dokumentacji hydrogeologicznej i w celu pozyskiwania wód na indywidualne potrzeby, nie mają zastosowania przepisy prawa górniczego i geologicznego.

Przepisy te stosuje się natomiast gdy studnia ma powstać na obszarze górniczym utworzonym w celu wykonywania działalności metodą otworów wiertniczych oraz – tak jak w pozostałych przypadkach – wtedy, gdy głębokość studni jest większa niż 30 metrów, a pobór wody przekracza 5 m³ na dobę. Wówczas przed rozpoczęciem prac musimy sporządzić projekt robót geologicznych, który powinien zatwierdzić właściwy organ administracji geologicznej. Zatwierdzenie projektu robót geologicznych ważne jest nie dłużej niż przez pięć lat.

Inwestor powinien też zgłosić zamiar rozpoczęcia robót geologicznych organowi administracji geologicznej oraz wójtowi czy prezydentowi miasta najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem robót. Zgłoszenie musi zawierać termin rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanych robót, dane osób sprawujących dozór oraz dane kierownictwa.

Cena studni głębinowej – ile kosztuje wykonanie studni głębinowej i gdzie szukać wykonawcy?

Ile kosztuje studnia głębinowa? Koszt takiego odwiertu uzależniony jest od wielu czynników, w tym od rodzaju podłoża, głębokości czy wydajności studni. Pamiętajmy, że do ceny musimy doliczyć np. koszt zakupu pompy głębinowej czy filtra. Pod uwagę trzeba wziąć także rurę osłonową oraz koszt zakupu zbiornika hydroforowego. Warto więc indywidualnie skontaktować się z wybraną firmą i poprosić o wycenę.

baner-2

Najlepiej skorzystać z oferty lokalnie działających firm. Dlaczego? Specjaliści, którzy działają w określonych regionach, doskonale znają teren i z łatwością doradzą nam lokalizację studni.

Na terenie Podkarpacia i Małopolski, a szczególnie Jasła, Krosna, Dukli, Gorlic lub Biecza warto postawić na firmę Hydra Studnie Głębinowe. Firma zapewnia fachowe doradztwo geologów, pomiar wydajności, a także montaż, pompowanie oczyszczające oraz uszczelnienie izolacji. Natomiast w przypadku, gdy odwiert okaże się pusty, klient nie zostanie obciążony żadnymi kosztami!

Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

Rodzaje studni przydomowych

Rodzaje studni przydomowych

Woda to źródło życia, a dostęp do niej bezpośrednio z własnej posesji zapewnia nie tylko wygodę, ale i niezależność. Wśród różnorodnych metod pozyskiwania wody, studnie przydomowe odgrywają kluczową rolę nie tylko tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. Istnieje kilka podstawowych typów: kopane, wiercone oraz abisyńskie, z których każdy ma swoje unikalne cechy, zalety oraz wymagania dotyczące budowy i eksploatacji. Ten artykuł wprowadzi Cię w świat studni przydomowych, ich konstrukcji, zastosowania i konserwacji, pomagając wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej
rozpoczęcie prac wiertniczych

Jak znaleźć wodę pod studnię na działce?

Budowa studni na działce może nam zapewnić spore oszczędności. To duże udogodnienie, które daje nam większą niezależność. Aby uzyskać dostęp do czystej wody pod ziemią, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do wykopania studni.
Jak znaleźć wodę na działce? Jak sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się woda? Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz poszukiwania? Sprawdź!

Czytaj więcej
studnia głębinowa zamiast wodociągu

Własna studnia głębinowa, czy sieć wodociągowa? Co lepiej wybrać?

Dostęp do źródła czystej wody to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb. Mieszkańcy domów prywatnych mogą zdecydować się na własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej lub na podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Na czym polega praca obu systemów? Czy studnia głębinowa zamiast wodociągu to dobry pomysł? Ile kosztuje wykopanie studni, a ile korzystanie z publicznych wodociągów? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Czytaj więcej