Jak znaleźć wodę pod studnię na działce?

Jak znaleźć wodę pod studnię na działce?

Budowa studni na działce może nam zapewnić spore oszczędności. To duże udogodnienie, które daje nam większą niezależność. Aby uzyskać dostęp do czystej wody pod ziemią, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do wykopania studni.

Jak znaleźć wodę na działce? Jak sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się woda? Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz poszukiwania? Sprawdź!

Własne ujęcie wody – wady i zalety

Budowa studni to gwarancja niezależności od miejskich wodociągów. Posiadając własne ujęcie wody, można uniknąć problemów takich jak awarie czy przerwy w dostawie. Takie rozwiązanie to też spora oszczędność finansowa w dłuższej perspektywie czasu. Koszty eksploatacji i konserwacji studni mogą być niższe niż koszty opłat za wodę dostarczaną przez wodociągi. Ponadto, nawet jeżeli działka podłączona jest do wodociągu, można zdecydować się dodatkowo na studnię, jako niezależne źródło wody. Takie ujęcie wody wykorzystywane jest wtedy najczęściej do pojenia zwierząt czy podlewania ogrodu.

Warto jednak pamiętać, że decydując się na budowę studni, sami musimy monitorować jakość i stan pobieranej wody oraz dbać o przeglądy, czyszczenie, naprawy czy konserwację. Własna studnia na działce bywa też jedynym rozwiązaniem, gdy nie mamy możliwości skorzystać z wodociągów miejskich lub odległość głównego rurociągu od działki jest zbyt duża. Czasami również ukształtowanie terenu nie pozwala na doprowadzenie wody miejskiej.

Szukanie wody na działce domowym sposobem – jak to zrobić?

Woda może znajdować się na różnej głębokości i w różnej ilości. Należy więc ocenić koszty przedsięwzięcia. Działki ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych mogą wymagać dodatkowych kontroli i działań, które zabezpieczą sąsiednie zabudowania. Natomiast zbyt niskie wody gruntowe mogą sprawić, że wiercenie studni na działce okaże się niemożliwe lub nieopłacalne.

Jednym z domowych sposobów szukania wody na działce jest korzystanie z tzw. różdżki. Metoda poszukiwania wody za pomocą różdżki nie jest naukowo udowodniona, jednak wielu ludzi wierzy w jej skuteczność. Kluczowym elementem tego procesu jest doświadczony radiesteta, który potrafi interpretować ruchy różdżki i wskazać miejsce, gdzie znajdują się potencjalne źródła wody. Niemniej uważa się, że zakłócenia radiestezyjne może wywołać uskok geologiczny, duża podziemna instalacja czy nawet równomiernie rozłożona warstwa wodonośna.

Trzeba pamiętać, że znalezienie wody na działce za pomocą różdżki nie gwarantuje dostępu do jej wystarczającej ilości. W celu uzyskania dokładniejszej wiedzy na temat ilości i jakości wody zazwyczaj konieczne jest uwzględnienie innych czynników, takich jak m.in. geologia terenu, warstwy geologiczne, topografia i wiele innych. Warto także skorzystać z wiedzy i doświadczenia lokalnych specjalistów.

Innym domowym sposobem jest identyfikacja terenu i obserwacja roślin. Sprawdźmy, czy na terenie działki rosną rośliny lub drzewa, które są znane z głębokich systemów korzeniowych albo takie, które preferują wilgotne warunki. W pobliżu wody mogą rosnąć m.in. wierzby, topole, trzciny czy brzozy. Możemy też zapytać sąsiadów, którzy mają studnie na swoich działkach, w jakiej głębokości znajdują się u nich warstwy wodonośne. Dzięki temu będzie nam łatwiej wstępnie określić czy na naszej działce jest niski, czy wysoki poziom wód gruntowych. Taka rozmowa może więc okazać się przydatną wskazówką!

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak kontakt z lokalną firmą geologiczną specjalizującą się w poszukiwaniu wód gruntowych. Taka firma ma odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby przeprowadzić badania geologiczne, które pomogą określić potencjalne położenie wody pod ziemią.

kropla wody

Jak znaleźć wodę? Inne sposoby na szukanie wody na działce

Jak znaleźć wodę na działce? Spośród profesjonalnych metod szukania wody w danym miejscu można wyróżnić m.in. metodę elektooporową, potencjałową oraz próbne odwierty. Istnieje też możliwość wspomagania się mapą hydrogeologiczną, która prezentuje poziom wód gruntowych na danym obszarze na podstawie danych GIS.

Czym jest sondowanie elektrooporowe?

Elektrooporowa metoda poszukiwania wody polega na elektrycznym sondowaniu dostępności wody na działce. Elektrody umieszczane na powierzchni ziemi (w wybranej lokalizacji) wprowadzają prąd do gruntu. Dzięki temu tworzy się specjalne pole elektromagnetyczne. Woda gruntowa znajdująca się w zasięgu elektrod ulega jonizacji i przewodzi prąd elektryczny.

Używając woltomierza lub amperomierza, sprawdza się wartość napięcia prądu elektrycznego, który przepływa przez elektrody. Na podstawie uzyskanych informacji można ocenić czy warto rozpocząć budowę studni na danym terenie i czy jest to opłacalne finansowo. Metoda elektrooporowa jest tania, a wyniki pomiarów dostępne są dosyć szybko, co może przyspieszyć szukanie wody na działce. Warto jednak pamiętać, że metoda ta może być zawodna m.in. w pobliżu niektórych podziemnych instalacji.

Na czym polega metoda potencjałowa?

Metoda ta polega na pomiarze naturalnego pola elektromagnetycznego, które wytwarzane jest przez różnicę potencjałów elektrycznych pomiędzy specjalnymi elektrodami. Dzięki pomiarowi krzywej potencjałów elektrycznych między elektrodami możemy uzyskać profil potencjału elektrody. Na podstawie analizy profilu sondy elektrody określić można położenie oraz wydajność warstw wodonośnych. Taka metoda sprawdzi się w poszukiwaniu wody szczególnie na zboczach górskich.

Szukanie wody – próbne wiercenia

Jak jeszcze można szukać wody na działce? Próbne odwierty to metoda szukania wody, która przydaje się wówczas, gdy zachodzi konieczność ustalenia dokładnej głębokości warstw wodonośnych, ciśnienia wody czy potencjalnej wydajności studni. Metoda poszukiwania wody na działce za pomocą próbnych odwiertów bywa jednak kosztowna.

Takie wiercenie przeprowadzane jest za pomocą wiertła udarowego lub wiertnicy mechanicznej. Z ich pomocą pobiera się odpowiednie próbki gleby, które pozwalają określić jakość oraz ilość wody. To metoda inwazyjna, która wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich umiejętności.

Budowa studni na działce – jaką firmę wybrać?

Poszukiwanie wody warto powierzyć firmie, która wykona odwiert studni na naszej działce. Jeżeli chcemy wywiercić studnię głębinową, najlepiej skorzystać z usług lokalnych fachowców, którzy dobrze znają teren, na którym pracują. Firma Hydra – Studnie Głębinowe działająca na Podkarpaciu i w Małopolsce oferuje wykonanie profesjonalnych odwiertów pod studnie głębinowe dla domu i przemysłu. Specjaliści zapewniają m.in. właściwą lokalizację studni na podstawie przebiegu żył wodnych, doradztwo geologów, a w przypadku pustego odwiertu – nie pobierają opłat, dzięki czemu klient nie ponosi żadnych strat.

Budowa własnego ujęcia wody – co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zaczniesz szukać wody?

Wiemy już, w jaki sposób można szukać miejsca, gdzie występują wody podziemne. Decydując się na budowę studni na swojej działce, musimy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa. Przed rozpoczęciem budowy własnej studni na działce trzeba pamiętać m.in. o zachowaniu:

  • 5 metrów odległości od granicy działki,
  • 7.5 metra odległości od rowów przydrożnych,
  • 15 metrów odległości od zbiorników na nieczystości, budynków inwentarskich czy kompostowników,
  • 30 metrów odległości od drenażu rozsączającego oczyszczone ścieki (w przypadku nieoczyszczonych ścieków odległość ta powinna wynosić 70 metrów).

Dokładne wymagania znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Ponadto warto wiedzieć, że na budowę studni nie potrzebujemy pozwolenia wodnoprawnego, jeżeli studnia nie przekracza 30 metrów głębokości, a pobór wody nie jest większy niż 5 metrów sześciennych na dobę.

Podsumowanie

Własne ujęcie wody na działce może przynieść wiele korzyści, takich jak niezależność od miejskich wodociągów i oszczędności finansowe. Przed rozpoczęciem budowy własnej studni, warto najpierw ocenić koszty i opłacalność inwestycji. Istnieje wiele profesjonalnych, ale i domowych sposobów na znalezienie wody, jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lokalnej firmy, która przeprowadzi odpowiednie badania.

Firma Hydra – Studnie Głębinowe oferuje profesjonalne odwierty pod studnie głębinowe dla domów i przemysłu. Specjaliści zapewniają lokalizację studni na podstawie przebiegu żył wodnych, doradztwo geologów, a w przypadku pustego odwiertu – nie pobierają żadnych opłat!

5/5 - (40 votes)

Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

manometr

Jak odpowietrzyć hydrofor?

Hydrofor to popularne urządzenie, które odgrywa kluczową rolę w przesyle wody i utrzymywaniu stałego ciśnienia w instalacjach wodnych. Jednak z biegiem czasu, hydrofor jak większość urządzeń może ulec awarii. Jednym […]

Czytaj więcej
Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Hydrofor to jeden z najważniejszych element instalacji wodociągowej, który umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia wody, zapewniając wygodę i efektywność jej użytkowania w instalacjach domowych. Odpowiednie ciśnienie w hydroforze jest niezbędne dla […]

Czytaj więcej
wiercenie studni głębinowej

Jaki jest koszt odwiertu pod pompę ciepła?

Koszt odwiertu pod pompę ciepła to jedna z najważniejszych kwestii, które warto uwzględnić, planując montaż tego rodzaju instalacji. Pompy ciepła są coraz bardziej popularne w Polsce jako ekologiczne źródło ciepła, […]

Czytaj więcej