Studnia głębinowa – ile metrów głębokości powinna mieć?

Studnia głębinowa – ile metrów głębokości powinna mieć?

Fakt posiadania własnej studni głębinowej docenia coraz więcej inwestorów i rzeczywiście rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w przypadkach, gdy posesja nie ma dostępu do sieci wodociągowej. Zalet posiadania studni głębinowej jest całe mnóstwo – począwszy od darmowego źródła wody pitnej i gospodarczej, na całkowitym uniezależnieniu od cen narzucanych przez sieć oraz od jej ewentualnych awarii.

Woda użytkowa i pitna jest niezbędna w naszym życiu. Wybierając źródło wody, mamy do wyboru podłączenie do miejskiej sieci wodociągowej lub studnię głębinową. Jeśli zależy nam na czystej i zdrowej wodzie, warto pomyśleć o wywierceniu studni głębinowej.

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o wykonanie studni głębinowej i głębokości, jaką powinna ona mieć? Czy studnie zawsze mają tę samą głębokość, a jeśli nie – to od czego ona zależy? Jakie formalności należy załatwić aby mieć własną studnię i jak wybrać najlepsze miejsce na nią? Czy warto mieć własne ujęcie wody pitnej? Wreszcie – ile to kosztuje? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest i jak działa studnia głębinowa?

Studnia głębinowa to nic innego jak własne ujęcie wody – może to być zarówno jedyne (gdy na działce brak możliwości korzystania z sieci wodociągowej), jak i alternatywne lub uzupełniające źródło wody użytkowej (gdy równocześnie czerpiemy wodę z sieci i ze studni). Technicznie rzecz ujmując, studnia głębinowa to ujęcie wody mające postać pionowego, sztucznego otworu w ziemi i pozwalające na pozyskiwanie wód gruntowych z warstw wodonośnych znajdujących się pod powierzchnią ziemi.

Budowa studni głębinowej jest stosunkowo prosta – składa się ona z długiego otworu o okrągłym przekroju, który od wewnątrz zabezpieczony jest wykonaną z betonu lub tworzywa sztucznego obudową zwieńczoną pokrywą. Najgłębiej położonym elementem studni głębinowej jest obsypana żwirem rura filtracyjna, a nad nią – pompa głębinowa umożliwiająca wyprowadzanie wody na zewnątrz. Do jej gromadzenia służy zbiornik hydroforowy, który również reguluje ciśnienie wody w domowej instalacji wodociągowej.

baner-1

Rodzaje studni głębinowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Studnie obejmują kilka typów, które różnią się między sobą sposobem wykonania oraz głębokością.

Studnie głębinowe wiercone

Sięgają wody obecnej w najgłębszej spośród wszystkich rodzajów studni warstwie wodonośnej znajdującej się na głębokości przeciętnie od 10 do 30 m. Wyposażone muszą być w pompy głębinowe. Zaletą takiej głębokości i budowy studni głębinowej jest fakt, iż umożliwia ona pozyskiwanie wody z głębszych warstw wodonośnych, a więc bardzo czystej, która po przefiltrowaniu nadaje się do spożycia. Dzięki temu między innymi studnie głębinowe cieszą się obecnie dużą popularnością;

Studnie kopane

Tradycyjna studnia kopana jest znacznie płytsza niż studnia głębinowa – jej głębokość wynosi zwykle kilka metrów. Do wykonania studni kopanej nie potrzeba specjalistycznych maszyn, jak ma to miejsce w przypadku studni głębinowej, wystarczy siła ludzkich rąk wyposażonych w szpadle. Zabudowuje się ją betonowymi kręgami. Czerpanie wody dawniej odbywało się za pomocą wiader z liną okręconą na kołowrotku, dziś używa się do tego pomp. Warto wiedzieć, że jakość wody czerpanej z takiej studni nie jest wysoka, bowiem jest to woda pochodząca z bardzo płytkiej warstwy wodonośnej;

Studnie wkręcane

W przeciwieństwie do studni wierconych, pozwalają na pozyskiwanie wody z głębokości od 3 do 7 metrów. To sprawia, że woda tak pozyskana nadaje się właściwie tylko do podlewania ogrodu.

Czy można zbudować studnię głębinową samodzielnie?

Nie, samodzielne kopanie studni głębinowej jest niemożliwe ze względu na zbyt skomplikowany proces wykonania projektu robót geologicznych, realizacji tych robót oraz konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu ze względu na dużą głębokość odwiertów. Aby wykonać studnię głębinową, potrzebne są wiedza i doświadczenie.

Jaka powinna być głębokość studni głębinowej?

Głębokość studni głębinowej zależy od tego, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Zanim więc rozpoczniemy budowę studni, należy zlecić badania geologiczne, które polegają na rozpoznaniu budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych (wysokość warstwy wodonośnej) występujących na obszarze, w którym studnia ma powstać. Zwykle warstwa wodonośna znajdowana jest na głębokościach od 12 do 30 m, ale niczym niezwykłym jest znalezienie jej dopiero na głębokości 60 czy 70 metrów. Na tak dużej głębokości woda jest wręcz krystalicznie czysta.

Budowa studni głębinowej

Jeśli marzy Ci się własna studnia głębinowa, to z pewnością zastanawiasz się już nad tym, jak się ją buduje. Generalnie jedynym wyjściem jest wynajęcie firmy, która specjalizuje się w realizacji takich przedsięwzięć. To zdejmuje z barków inwestora najcięższe i najtrudniejsze prace. Pewnym problemem może się okazać natomiast uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego – czy i w jakich przypadkach jest ono konieczne?

wiercenie studni, w tle nowo wybudowany dom mieszkalny

Czy można zbudować studnię głębinową bez pozwolenia wodnoprawnego?

Tak, w określonych przypadkach można rozpocząć budowę studni głębinowej bez pozwolenia – zasady te reguluje Prawo Wodne, które określa, że uzyskanie pozwolenia konieczne jest w następujących okolicznościach:

  • planujesz zbudowanie studni głębinowej głębszej niż 30 metrów,
  • planowany dobowy pobór wody wynosi więcej niż 5m3,
  • pozyskaną dzięki studni wodę planujesz wykorzystywać inaczej niż tylko do zaspokojenia zapotrzebowania własnego gospodarstwa domowego albo rolnego.

Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje Twojej działki, to będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Należy również pamiętać, że wykonanie studni głębinowej powinno być realizowane w odległości nie mniejszej niż 7,5 metra od najbliższego rowu melioracyjnego oraz 5 metrów od granicy działki (wyjątek stanowi sytuacja, w której właściciel sąsiedniej posesji wyrazi zgodę na studnię głębinową w odległości mniejszej). Odległość studni od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych powinna natomiast wynosić nie mniej niż 70 metrów.

Obsługa studni głębinowej

Studnia głębinowa nie może działać bez specjalnego osprzętu. Należą do niego:

  • pompa – służy do transportowania wody do powierzchni gruntu. Wydajność pompy zależeć powinna od tego, na jakiej głębokości znajdują się źródła wody;
  • system uzdatniania wody – nie jest konieczny, ale warto w niego zainwestować aby uzyskać wodę zdatną do picia. Dostępne są na rynku filtry mechaniczne, z węglem aktywnym oraz zaawansowane systemy demineralizujące wodę, które usuwają nie tylko metale ciężkie, ale również zanieczyszczenia biologiczne.

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Koszt studni głębinowej jest trudny do ustalenia w sposób jednoznaczny – w każdym przypadku koszt będzie inny. Firmy zajmujące się budową studni głębinowej mają zróżnicowane cenniki.

  • głębokości – studnia głębinowa o głębokości 15 metrów będzie tańsza niż ta wykopana na głębokość 40 metrów. Na końcowy koszt składają się zarówno koszty wykonania odwiertu (liczone za 1 metr), jak i materiałów (rury) oraz osprzętu (pompy, zbiornika);
  • ilości formalności do załatwienia – jeśli musisz złożyć wniosek o pozwolenie na wykonanie studni, to zapłacisz za przyjęcie zgłoszenia, wydanie oceny wodnoprawnej i później za wydanie pozwolenia.

baner-2

Podsumowanie

Własne ujęcie wody to obecnie doskonały sposób na uniezależnienie się od wody z sieci wodociągowej. I choć koszt jej wykonania nie jest niski, to jednak zwraca się w ciągu kilku lat, a prawidłowo zaprojektowana i wykonana studnia głębinowa nigdy nie wyschnie.

4.8/5 - (50 votes)

Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Hydrofor to jeden z najważniejszych element instalacji wodociągowej, który umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia wody, zapewniając wygodę i efektywność jej użytkowania w instalacjach domowych. Odpowiednie ciśnienie w hydroforze jest niezbędne dla […]

Czytaj więcej
wiercenie studni głębinowej

Jaki jest koszt odwiertu pod pompę ciepła?

Koszt odwiertu pod pompę ciepła to jedna z najważniejszych kwestii, które warto uwzględnić, planując montaż tego rodzaju instalacji. Pompy ciepła są coraz bardziej popularne w Polsce jako ekologiczne źródło ciepła, […]

Czytaj więcej
jak pogłębić studnię

Jak pogłębić studnię szybko i bezpiecznie?

Pogłębianie studni, w tym studni wierconej, to proces, który może okazać się niezbędny, gdy pierwotne źródło wody staje się niewystarczające, a studnia przestaje spełniać swoją funkcję. Zmiany poziomu wód gruntowych, […]

Czytaj więcej