Jaka pompa do studni głębinowej – pompa głębinowa do domu jednorodzinnego

Jaka pompa do studni głębinowej – pompa głębinowa do domu jednorodzinnego

Na działkach, na których nie ma możliwości podłączenia się do wodociągu, samodzielnie trzeba zadbać o dostęp do wody. Budując studnię na działce, często niezbędny jest montaż pompy głębinowej. Dzięki pompom zapewniamy sobie dostarczanie wody do domu jednorodzinnego. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni sprzęt, musimy go prawidłowo dostosować do warunków panujących w danej studni głębinowej oraz do indywidualnego zapotrzebowania na wodę.

Jak więc poprawnie dobrać pompę głębinową do studni na swojej działce? Sprawdź!

baner-1

Pompy głębinowe – jak dobrać pompę głębinową? Ogólne zasady

Zaawansowana technicznie konstrukcja pomp pozwala im na pracę w pełnym zanurzeniu. Pompy głębinowe stosowane są do obniżania poziomu wód gruntowych, wspomagania systemów wodociągowych i instalacji nawadniających, a także do tłoczenia wody i podwyższania jej ciśnienia.

Pompy do studni kopanych (kręgowych) mają inną budowę niż te, których używa się do studni wierconych. Ponadto, zanim wybierzesz model urządzenia, zwróć uwagę na:

  • parametry pompy głębinowej (m.in. maksymalna wydajność pompy, maksymalna wysokość podnoszenia),
  • wielkość pompy głębinowej (wielkość pompy musi być odpowiednio dopasowana do średnicy studni),
  • głębokość studni,
  • średnicę studni,
  • odległość studni od budynku,
  • minimalny poziom lustra wody,
  • warunki wodno-gruntowe (w tym obecność piasku).

Zadbaj o to, aby wybrana pompa była wykonana z dobrej jakości materiałów, odpornych na wodę i rdzę. Ważna jest także konstrukcja silnika i układu hydraulicznego. W pompach głębinowych powinny być zastosowane zabezpieczenia (m.in. sterownik pływakowy) umożliwiające bezawaryjną i bezproblemową pracę sprzętu. Istotne jest również prawidłowe podłączenie do instalacji elektrycznej i instalacji wodnej. Takim podłączeniem powinien zająć się uprawniony specjalista.

Przed zakupem pomp głębinowych musimy upewnić się, że wybrana firma gwarantuje profesjonalny serwis oraz zapewnia długoletnią dostępność części zamiennych. Jeżeli na naszej działce jest już studnia głębinowa, najpierw należy określić jej parametry. Posiadając dokumentację wykonaną w czasie budowy, znacznie łatwiej będzie nam uzyskać te informacje.

Średnica pompy głębinowej – co warto wiedzieć?

Pompy na ogół mają kompaktową konstrukcję, która pozwala na szybki i sprawny montaż. Najczęściej przybierają postać podłużnego walca, w którym znajduje się układ hydrauliczny i silnik. Jeżeli średnica naszej studni jest niewielka, można wybrać mniejszą pompę np. około 50 mm (średnica największych pomp może być nawet dwa razy większa). Za najbardziej uniwersalne urządzenie do domów jednorodzinnych uznaje się to o średnicy od około 75 mm do 90-97 mm.

Niektórzy producenci dopuszczają montaż pompy zarówno w pionie, jak i w pozycji poziomej, ale tylko wówczas, gdy odchylenie nie przekracza 90 stopni.

pompa głębinowa

Jaka pompa głębinowa do domu jednorodzinnego?

W przypadku budynków jednorodzinnych pompy głębinowe stosuje się w dwóch przypadkach. Pompa głębinowa umożliwia kompleksowe zaopatrzenie budynku w wodę ze studni, pozwala uzyskać odpowiedni strumień i ciśnienie wody we wszystkich punktach poboru oraz może posłużyć do czerpania wody do użytku zewnętrznego.

Jaka pompa głębinowa będzie odpowiednia w domach jednorodzinnych? Aby pompa głębinowa działa w odpowiedni sposób, musi być wyposażona w solidny i dobrze skonstruowany silnik oraz układ hydrauliczny. Te elementy odpowiedzialne są za prawidłowe tłoczenie wody na określoną wysokość pod bezpiecznym ciśnieniem.

Dobra pompa wykazuje się dużą odpornością i posiada olejowy silnik zamknięty w hermetycznej obudowie. Musi zapewniać prawidłowe smarowanie łożysk i być odporna na zmiany parametrów zasilania. Urządzenie powinno również umożliwiać swobodną regulację tempa i wydajności pracy. Pompa musi być wyposażona w zawór zwrotny. Jeżeli woda w studni zawiera piasek, pompę należy koniecznie dopasować do takich warunków. Najlepiej wybierać tylko produkty od sprawdzonych dostawców.

Rodzaj studni a wybór pompy – jakie pompy sprawdzą się w studniach głębinowych, a jakie w studniach wierconych?

Przy doborze pompy głębinowej do studni wierconej, należy pamiętać, że takie urządzenia mają silnik elektryczny w części dolnej, a w części górnej wielostopniową pompę głębinową. Średnica odwiertu powinna być tylko znacznie większa od średnicy pompy głębinowej. Podczas pompowania powstaje przepływ wody wokół silnika, co sprawia, że jest on chłodzony. Zespół głębinowy montowany jest na silniku głębinowym w układzie pompowym. Na końcu znajduje się korpus tłoczny umożliwiający scalenie pompy z rurociągiem.

Pompy głębinowe dedykowane do studni kopanej (studni kręgowej) mają inną budowę. Tutaj najczęściej stosuje się pompy monoblokowe. Na dole takiego urządzenia zlokalizowany jest króciec ssący. Woda zasysana jest przez urządzenie i przepływa na całej długości wnętrza obudowy, chłodząc przy okazji silnik. To sprawia, że taka pompa bez problemu będzie pracowała w studni o większej średnicy, gdzie nie będzie dochodziło do powstawania intensywnego, chłodzącego ruchu wody.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze pomp głębinowych

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas wyboru pompy głębinowej jest niesprawdzanie parametrów źródła. Zanim kupimy pompę, musimy zapoznać się z parametrami studni głębinowej i ustalić jej przeznaczenie. Zastanówmy się więc czy studnia ma zasilać m.in. łazienkę i kuchnię w domu jednorodzinnym, czy może będziemy jej używać do podlewania ogrodu.

Nie warto też sugerować się danymi z tabliczki znamionowej. To kolejny błąd często popełniany przez klientów. Na tabliczce znamionowej umieszczone są informacje na temat roboczych parametrów pompy. Przy każdym z nich widnieje informacja, że są to maksymalne wartości (niemożliwe do osiągnięcia w realnych warunkach). Miejmy na uwadze fakt, że elementy instalacji (kolanka, zbiornik hydroforowy, rury) mogą „dławić” pompę, dlatego należy dobrać ją z zapasem.

Innym błędem jest kierowanie się wyłącznie ceną. Wymiana uszkodzonego urządzenia nie jest prosta i wiąże się często nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale i ze stresem oraz z przerwami w dostawie wody. W świecie pomp głębinowych obowiązuje zasada mówiąca o tym, że tania pompa, to pompa na chwilę.

Popularnym błędem jest dobieranie nieodpowiedniej mocy silnika, często zbyt wysokiej. Niewątpliwie moc silnika jest ważna, jednak nie determinuje ona tego, czy dana pompa głębinowa może być zainstalowana w danym miejscu. Negatywnie na pracę urządzenia wpływa też zły dobór kabla zasilającego. Źle dobrany kabel zasilający sprawi, że nawet najlepszej jakości pompy będą działać krócej.

proces wiercenia studni głębinowej

Podsumowanie

Decydując się na pompę głębinową do domu jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak maksymalna wysokość podnoszenia czy maksymalna wydajność. Jeżeli w wodzie obecny jest piasek, dopasujmy produkt do zawartości piasku. Pod uwagę warto wziąć też wysokość budynku czy jego odległość od studni, a także wysokość, na jakiej znajduje się lustro wody oraz szerokość i głębokość studni. Pompa musi być wykonana z trwałych, odpornych na korozję i dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną materiałów. Należy ją dobrze dobrać do parametrów studni i indywidualnego zapotrzebowania na wodę!

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo dobrać produkt do swoich potrzeb i danego ujęcia podziemnego, warto poprosić o pomoc specjalistę!

Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

studnia głębinowa

Usytuowanie studni głębinowej na działce

Usytuowanie studni głębinowej na działce to temat, który otwiera perspektywę nie tylko zdobycia dostępu do czystej wody, ale również wprowadzenia znaczących zmian w codziennym życiu. Woda z własnego źródła nie tylko oznacza wygodę, ale stanowi także krok w stronę zrównoważonego i samodzielnego zarządzania zasobami naturalnymi. Decydując się na wybór studni głębinowej, stajemy przed alternatywą między tą opcją a studnią kopaną. Oba te rozwiązania mają swoje unikalne zalety i wyzwania, ale to studnia głębinowa często przewyższa oczekiwania. Dlaczego?

Czytaj więcej
wiertnica na samochodzie

Studnia głębinowa — głębokość, koszty, formalności

Woda użytkowa i pitna jest niezbędna do codziennego prowadzenia gospodarstwa domowego. Jednym ze źródeł tego cennego surowca może być sieć wodociągowa. Woda dystrybuowana w ten sposób na ogół jest słabej jakości oraz zawiera chlor. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest budowa własnej studni głębinowej, która zapewni nam nieograniczony dostęp do zdrowej i czystej wody. Czym jest oraz jak działa studnia głębinowa? Ile kosztuje studnia głębinowa? Jakie warunki należy spełnić, aby wybudować studnię głębinową? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Czytaj więcej
głęboka studnia

Jaka pompa do studni głębinowej – pompa głębinowa do domu jednorodzinnego

Na działkach, na których nie ma możliwości podłączenia się do wodociągu, samodzielnie trzeba zadbać o dostęp do wody. Budując studnię na działce, często niezbędny jest montaż pompy głębinowej. Dzięki pompom zapewniamy sobie dostarczanie wody do domu jednorodzinnego. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni sprzęt, musimy go prawidłowo dostosować do warunków panujących w danej studni głębinowej oraz do indywidualnego zapotrzebowania na wodę.

Czytaj więcej