Studnia głębinowa — głębokość, koszty, formalności

Studnia głębinowa — głębokość, koszty, formalności

Woda użytkowa i pitna jest niezbędna do codziennego prowadzenia gospodarstwa domowego. Jednym ze źródeł tego cennego surowca może być sieć wodociągowa. Woda dystrybuowana w ten sposób na ogół jest słabej jakości oraz zawiera chlor. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest budowa własnej studni głębinowej, która zapewni nam nieograniczony dostęp do zdrowej i czystej wody. Czym jest oraz jak działa studnia głębinowa? Ile kosztuje studnia głębinowa? Jakie warunki należy spełnić, aby wybudować studnię głębinową? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Czym są studnie głębinowe

Studnie głębinowe są konstrukcjami, dzięki którym możliwe jest dostarczanie bieżącej wody do różnego rodzaju budynków. Najczęściej budowane są, gdy właściciel działki nie ma możliwości podłączenia się do wodociągu lub gdy woda nadająca się do spożycia występuje na dużej głębokości.

baner-1

Budowa studni głębinowej to droga inwestycja. Jednak zalety posiadania własnego ujęcia wody rekompensują koszty związane z jej powstaniem. Studnia głębinowa to przede wszystkim niezależność od przedsiębiorstw wodociągowych, a co za tym idzie rezygnacja z płacenia comiesięcznych rachunków oraz uniknięcie ryzyka przerw w dostawie wody.

Woda ze studni głębinowej przez to, że nie jest chlorowana, pozbawiona jest specyficznego zapachu i smaku wody z sieci wodociągowej. Pozyskiwanie wody ze studni głębinowych szczególnie polecane jest osobom, które posiadają przydomowy basen lub wykorzystują znaczne ilości wody do podlewania ogrodu.

Czy budowa studni głębinowej wymaga pozwolenia wodnoprawnego?

Każdy właściciel działki może w jej obrębie korzystać z wód głębinowych. Jeżeli mamy zamiar pozyskiwać wodę ze źródła znajdującego się nie więcej niż 30 m pod powierzchnią ziemi, musimy ten fakt zgłosić do właściwego starostwa powiatowego. Jeśli urząd nie zakwestionuje naszego wniosku w terminie 30 dni, możemy rozpocząć prace instalacyjne. Natomiast w przypadku, gdy planujemy pozyskiwać wodę z ujęcia znajdującego się co najmniej 30 m pod powierzają ziemi, a także, gdy pobór wód podziemnych przewyższa 5 m³ na dobę, obligatoryjnie musimy starać się o pozwolenie wodnoprawne.

W jakim miejscu wybudować studnię głębinową?

Jeśli dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem budowy studni głębinowej, musimy wybrać odpowiednie miejsce. Wybierając lokalizację dla naszego ujęcia wody, musimy zachować minimalne odległości:

  • 5 m od granicy posesji,
  • 7,5 m od osi przydrożnego rowu melioracyjnego,
  • 15 m od zbiorników bezodpływowych do gromadzenia nieczystości,
  • 30 m od przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej dla zanieczyszczeń oczyszczanych biologicznie,
  • 70 m od granicy pola filtracyjnego.
pracownicy wiercą studnię artezyjską

Jak zbudować studnię głębinową?

Wiercenie studni głębinowej to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania profesjonalnej firmy. Dobrze jest wybrać lokalnego przedsiębiorcę, który zna specyfikę okolicznych gruntów i ma doświadczenie w budowie tego typu konstrukcji. Studnię głębinową buduje się na lata i powinna być solidnie wykonana. Specjaliści doradzą również, na jaką głębokość należ wykopać studnię oraz jakiej mocy pompę zastosować.

Konstrukcja studni głębinowej składa się z rury osłonowej oraz filtrującej. Są one umieszczane w otworze, który jest wykonywany przez specjalne urządzenie — wiertnicę. Rura osłaniająca ma za zadanie odseparować wody gruntowe od czystej wody pitnej. Z kolei rura filtrująca służy do transportu wody pobieranej bezpośrednio ze źródła.

Jeżeli na posesji, na której znajduje się studnia głębinowa, jest postawiony budynek, należy dodatkowo wykonać rurociąg tłoczny oraz specjalną armaturę, w skład której wchodzą m.in. naczynie przeponowe, zawór zwrotny czy też licznik. W innym przypadku należy zamontować zawór szwedzki oraz odpowiednio zabezpieczyć studnię.

Głębokość studni głębinowej uzależniona jest od warunków hydrogeologicznych, które panują na danym terenie. Średnio studnie głębinowe osiągają głębokość od 20 do 30 metrów. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie woda zdatna do spożycia znajduje się głębiej.

Jaką moc powinna mieć pompa głębinowa?

W dużej mierze od właściwego wyboru pompy głębinowej zależy efektywność studni. Kupując pompę, należy uwzględnić takie czynniki jak głębokość studni głębinowej, wysokość budynku i jego odległość od studni oraz dobowe zużycie wody. Dodatkowo każda pompa służąca do transportu wody pitnej musi posiadać odpowiedni certyfikat wystawiony przez Państwowy Zakład Higieny.

Każda pompa ma dwa istotne parametry, za pomocą których możemy dopasować konkretne urządzenie do swoich potrzeb. Jest to wydajność (pobór wody) oraz wysokość podnoszenia (na wartość tę ma wpływ m.in. różnica poziomów między najwyżej położonym zaworem instalacji a lustrem wody w studni). Wybór urządzenia o zbyt niskiej mocy może skutkować tym, że woda nie będzie dostarczana do pomieszczeń znajdujących się na górnych kondygnacjach budynku. Z kolei pompa zbyt dużej mocy będzie zużywać więcej energii.

Jaka jest cena wykonania studni głębinowej?

Ostateczna cena studni głębinowej uzależniona jest od kilku podstawowych czynników takich jak koszty wykonania odwiertu czy zakupu wymaganych urządzeń i materiałów. Istotną kwestią jest również rodzaj podłoża, w którym będzie powstawał odwiert czy dystans dzielący budynek, do którego ma być doprowadzona woda, i studnię głębinową.

Firmy zajmujące się budową studni za metr odwiertu mogą żądać nawet 250 zł. Do tego należy doliczyć po 100 zł za każdy metr rury osłonowej. Musimy też uwzględnić cenę zakupu pompy głębinowej oraz hydroforu. Średni koszt zbudowania studni głębinowej oscyluje w przedziale 7-10 tysięcy złotych. Na ostateczną cenę powstania studni głębinowej wpływ ma również region, w którym dokonywany jest odwiert.

Podsumowanie

Studnie głębinowe to zdrowe, wydajne i w dłuższej perspektywie tanie źródło wody. Budową studni głębinowych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Na wykonanie odwiertu do 30 metrów głębokości nie jest wymagane pozwolenie. Cena budowy studni głębinowej jest wypadkową wielu czynników, z których najważniejsze to głębokość studni oraz zakup specjalnej armatury. Aby studnia głębinowa właściwe funkcjonowała, musimy dobrać do niej pompę głębinową o odpowiedniej mocy.

Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

Rodzaje studni przydomowych

Rodzaje studni przydomowych

Woda to źródło życia, a dostęp do niej bezpośrednio z własnej posesji zapewnia nie tylko wygodę, ale i niezależność. Wśród różnorodnych metod pozyskiwania wody, studnie przydomowe odgrywają kluczową rolę nie tylko tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. Istnieje kilka podstawowych typów: kopane, wiercone oraz abisyńskie, z których każdy ma swoje unikalne cechy, zalety oraz wymagania dotyczące budowy i eksploatacji. Ten artykuł wprowadzi Cię w świat studni przydomowych, ich konstrukcji, zastosowania i konserwacji, pomagając wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej
rozpoczęcie prac wiertniczych

Jak znaleźć wodę pod studnię na działce?

Budowa studni na działce może nam zapewnić spore oszczędności. To duże udogodnienie, które daje nam większą niezależność. Aby uzyskać dostęp do czystej wody pod ziemią, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do wykopania studni.
Jak znaleźć wodę na działce? Jak sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się woda? Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz poszukiwania? Sprawdź!

Czytaj więcej
studnia głębinowa zamiast wodociągu

Własna studnia głębinowa, czy sieć wodociągowa? Co lepiej wybrać?

Dostęp do źródła czystej wody to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb. Mieszkańcy domów prywatnych mogą zdecydować się na własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej lub na podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Na czym polega praca obu systemów? Czy studnia głębinowa zamiast wodociągu to dobry pomysł? Ile kosztuje wykopanie studni, a ile korzystanie z publicznych wodociągów? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Czytaj więcej