Własna studnia głębinowa, czy sieć wodociągowa? Co lepiej wybrać?

Własna studnia głębinowa, czy sieć wodociągowa? Co lepiej wybrać?

Dostęp do źródła czystej wody to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb. Mieszkańcy domów prywatnych mogą zdecydować się na własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej lub na podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Na czym polega praca obu systemów? Czy studnia głębinowa zamiast wodociągu to dobry pomysł? Ile kosztuje wykopanie studni, a ile korzystanie z publicznych wodociągów? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Woda ze studni czy z wodociągu – jak działają oba systemy?

Jeszcze do niedawna posiadanie własnej studni głębinowej wiązało się z brakiem możliwości podłączenia budynku mieszkalnego do sieci wodociągowej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie własnego ujęcia wody także w przypadku gdy sieć wodociągowa istnieje, ale przyłączenie do niej jest kłopotliwe lub wiąże się ze sporymi wydatkami. Na umieszczenie na działce studni decydują się także osoby, których dom jest podłączony do publicznych wodociągów, jednak dostęp do prywatnego źródła wody może wiązać się z oszczędnościami np. przy podlewaniu trawnika, czy przy uprawie roślin.

Studnia głębinowa to nic innego jak konstrukcja umożliwiająca pompowanie wody ze znajdującego się głęboko pod ziemią źródła. Systemy składają się między innymi z wirników odpowiadających za pompowanie wody pod konkretnym ciśnieniem, a także ze specjalnych filtrów oczyszczających ją z zabrudzeń, umożliwiając dostarczanie mieszkańcom wody czystej i bezpiecznej dla zdrowia. W przypadku sieci wodociągowej woda może być pobierana ze źródeł powierzchownych lub podziemnych, a procesy jej uzdatniania następują w specjalnych zakładach. Woda oczyszczona transportowana jest do domów poprzez składające się z rur sieci wodociągowe.

Studnia głębinowa czy wodociąg – co wybrać?

Zarówno budowa studni głębinowej, jak i podłączenie budynku do sieci wodociągów to rozwiązania pewne i bezpieczne. Oba systemy zapewniają pozbawioną zanieczyszczeń, gotową do spożywania i codziennego wykorzystywania wodę. Warto jednak wiedzieć, że pobór wody ze studni może wyróżniać się większą ilością zalet w porównaniu do korzystania z publicznych systemów uzdatniania. Mowa tu przede wszystkim o kosztach związanych z poborem wody.

Pomijając kwestię eksploatacji studni głębinowej, można powiedzieć, że woda z własnego ujęcia jest darmowa. W przypadku sieci wodociągowej opłata pobierana jest przez dostawcę za każdy zużyty metr sześcienny cieczy. Ma to znaczenie szczególnie dla dużych gospodarstw domowych oraz dla osób wykorzystujących wodę także do podlewania ogrodu.

Co więcej, woda z własnej studni to zapewnienie stałego dostępu do cieczy, bez obaw o ewentualne awarie. W przypadku uszkodzenia sieci wodociągowej najczęściej trzeba się liczyć z kilkugodzinną przerwą w dostawie wody, a także z niedogodnościami takimi jak obecność specyficznego osadu, czy zmiana barwy cieczy na żółto-pomarańczową. Studnia głębinowa jest zapewnieniem dobrej jakości wody o każdej porze dnia i nocy.

Studnia głębinowa zamiast wodociągu – czy to dobre rozwiązanie?

W wielu przypadkach studnia głębinowa jest uzupełnieniem dostępu do wody w gospodarstwie domowym, a pompowana ciecz wykorzystywana jest między innymi do podlewania roślin, mycia pojazdów, pojenia zwierząt hodowlanych, czy napełniania basenu w letnim sezonie. Coraz częściej jednak wiele osób decyduje się na całkowite zrezygnowanie z przyłącza do sieci wodociągowej i korzystania wyłącznie z własnego ujęcia wody.

O ile kilkadziesiąt lat temu takie rozwiązanie było dość ryzykownym posunięciem ze względu na możliwość obecności zanieczyszczeń w cieczy, tak obecnie pobór wody ze studni jest zupełnie bezpieczny, a zamontowane w systemie specjalne filtry zapewniają doskonałą jakość pompowanej cieczy. Można więc śmiało powiedzieć, że zastąpienie przyłącza do wodociągów własną studnią głębinową jest opłacalnym i słusznym rozwiązaniem.

obsypka ze żwiru usprawniająca dopływ wody

Koszt własnej studni a ceny korzystania z sieci wodociągowej – porównanie

Koszt wywiercenia studni głębinowej zwykle ustalany jest indywidualnie w zależności od rodzaju podłoża, dystansu dzielącego zbiornik z budynkiem, czy rodzaju użytych narzędzi. Cena za metr odwiertu wynosi od 180 do 250 złotych. Pompa głębinowa to wydatek około 600 zł, a do tej kwoty należy doliczyć koszt poniesiony na zbiornik hydroforowy (około 500 złotych).

Przyjmując, że studnia będzie liczyła 25 metrów, a cena za metr odwiertu będzie wynosić 210 złotych, koszt inwestycji wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego (217 złotych) będzie wynosił około 6500 złotych. Do kosztów budowy studni głębinowej należy doliczyć także jej eksploatację, która w większości przypadków pochłania około 200 złotych rocznie (jest to koszt zużycia prądu przez pompę).

Koszt budowy przyłącza wodociągowego może różnić się w zależności od gminy i od finalnej długości przewodów. Uwzględniając takie aspekty jak wydanie warunków wykonania przyłącza, koszt mapy do celów projektowania, projekt przyłącza, jego wykonanie i uzgodnienie wszelkich wymaganych formalności, cena inwestycji wynosi około 6000 złotych. Warto podkreślić, że niektóre koszty mogą być nawet o 100-200% wyższe w zależności od wybranego wykonawcy prac.

Porównując koszt obu inwestycji, można powiedzieć, że jest on podobny. Warto jednak pamiętać, że pod uwagę należy wziąć także cenę regularnego korzystania z wybranego systemu dostarczania wody. W przypadku studni głębinowej woda jest praktycznie darmowa, a płaci się wyłącznie za prąd zużyty przez pompę systemu, co nie generuje dużych rocznych kosztów. Z kolei cena korzystania z publicznych wodociągów (stawka za 1 m³ wody oraz opłata abonamentowa) różni się w zależności od ilości mieszkańców, a wysokość opłat rośnie z roku na rok.

O czym pamiętać, decydując się na budowę własnego ujęcia wody?

Decydując się na budowę studni głębinowej, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim należy pamiętać o wymogach prawnych, regulujących lokalizację ujęcia wody. Minimalne odległości, o jakich trzeba pamiętać to:

  • 5 metrów od granicy działki,
  • 7,5 metra od osi rowu przydrożnego,
  • 15 metrów od zbiorników bezodpływowych do gromadzenia nieczystości,
  • 30 metrów od przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej dla zanieczyszczeń oczyszczanych biologicznie,
  • 70 metrów od granicy pola filtracyjnego.

Głębokość studni zależy od tego, jak głęboko pod ziemią znajduje się źródło wody. W przypadku gdy studnia będzie liczyła mniej niż 30 metrów głębokości, budowę systemu należy zgłosić do właściwego starostwa powiatowego (jeżeli instytucja nie zakwestionuje wniosku w ciągu 30 dni, można rozpocząć prace budowlane). W sytuacji, gdy woda będzie pobierana z ujęcia znajdującego się głębiej niż 30 metrów pod ziemią lub gdy pobór wody będzie przewyższał 5 m³ cieczy na dobę, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na instalację systemu.

Studnia głębinowa czy wodociąg – podsumowanie

Obecnie dostęp do czystej i bezpiecznej dla zdrowia wody to podstawa funkcjonowania gospodarstw domowych. Zarówno studnie głębinowe, jak i wodociągi publiczne to rozwiązania zapewniające dostarczanie do domu gotowej do spożycia wody. Różnica tkwi w kosztach eksploatacji systemów – w przypadku studni głębinowej można liczyć na znacznie niższe roczne wydatki w porównaniu do ceny korzystania z wody dostarczanej przez lokalne stacje uzdatniania. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie na działce własnego ujęcia wody, które posłuży zarówno do celów gospodarczych, jak i do codziennego funkcjonowania.

Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

Rodzaje studni przydomowych

Rodzaje studni przydomowych

Woda to źródło życia, a dostęp do niej bezpośrednio z własnej posesji zapewnia nie tylko wygodę, ale i niezależność. Wśród różnorodnych metod pozyskiwania wody, studnie przydomowe odgrywają kluczową rolę nie tylko tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. Istnieje kilka podstawowych typów: kopane, wiercone oraz abisyńskie, z których każdy ma swoje unikalne cechy, zalety oraz wymagania dotyczące budowy i eksploatacji. Ten artykuł wprowadzi Cię w świat studni przydomowych, ich konstrukcji, zastosowania i konserwacji, pomagając wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej
rozpoczęcie prac wiertniczych

Jak znaleźć wodę pod studnię na działce?

Budowa studni na działce może nam zapewnić spore oszczędności. To duże udogodnienie, które daje nam większą niezależność. Aby uzyskać dostęp do czystej wody pod ziemią, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do wykopania studni.
Jak znaleźć wodę na działce? Jak sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się woda? Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz poszukiwania? Sprawdź!

Czytaj więcej
studnia głębinowa zamiast wodociągu

Własna studnia głębinowa, czy sieć wodociągowa? Co lepiej wybrać?

Dostęp do źródła czystej wody to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb. Mieszkańcy domów prywatnych mogą zdecydować się na własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej lub na podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Na czym polega praca obu systemów? Czy studnia głębinowa zamiast wodociągu to dobry pomysł? Ile kosztuje wykopanie studni, a ile korzystanie z publicznych wodociągów? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Czytaj więcej